Porozumienia z Wojskową Akademią Techniczną podpisali 28 maja 2025 r. Dyrektorzy Liceów oraz Zespołów Szkół z wielu miast Polski. W ten sposób szkoły torują swoim uczniom drogę do ponadprzeciętnego kształcenia. Obejmujące ono zajęcia i warsztaty prowadzone w uczelni lub w szkołach przez ekspertów z WAT m.in. z zakresu przedmiotów ścisłych, nauk o bezpieczeństwie i podstaw wojskowości.
Porozumienia o współpracy podpisali: Prorektor ds. studenckich WAT dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT oraz Dyrektorzy 11. następujących placówek:
- XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie reprezentowane przez Dyrektor mgr Monikę Owczarek,
- VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie reprezentowane przez Dyrektor mgr Agatę Dowgird,
- XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie reprezentowane przez Dyrektor mgr Annę Szczepańską-Filipp,
- Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie reprezentowane przez Dyrektora mgr. Marka Skórcza,
- Zespół Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie reprezentowane przez Dyrektora mgr. Jerzego Solińskiego,
- Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej reprezentowane przez Dyrektora – Pana mgr. Piotra Siwka,
- LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” w Warszawie reprezentowane przez Dyrektor mgr Beatę Zdanowicz,
- Zespół Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu reprezentowane przez Dyrektora mgr. Jacka Cieślaka,
- Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu reprezentowane przez Dyrektora mgr. Dariusza Kowalczyka,
- IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie reprezentowane przez Dyrektor mgr Joannę Redak,
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie reprezentowane – w imieniu Dyrektora mgr. Krzysztofa Maksymowa – przez mgr Matyldę Orłowską-Pachnik.
Sygnatariusze umów zobowiązali się do wspólnego działania na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży, propagowania wiedzy politechnicznej, z zakresu wojskowości oraz przygotowywania przyszłych kadr na potrzeby polskiej nauki, gospodarki i polskiego społeczeństwa.
„Wojskowa Akademia Techniczna aktywnie współpracuje ze szkołami z myślą o potrzebach uczniów. W wielu z nich widzimy naszych przyszłych studentów – przed nimi perspektywa kariery wojskowej lub cywilnej, mogą zostać specjalistami w Siłach Zbrojnych RP, mogą służyć swoją wiedzą naszej gospodarce, mogą także kontynuować w WAT pracę naukową. Dlatego zachęcając, żeby wybrali Wojskową Akademię Techniczną, dbamy o nich już na etapie szkolnym. Wraz z dyrektorami tworzymy dla nich unikatowy program zajęć i warsztatów, które pozwalają poszerzyć wiedzę i lepiej przygotować się do matury oraz procesu rekrutacyjnego” – mówiła Prorektor ds. studenckich dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT.
Prorektor zadeklarowała pełne wsparcie w realizacji wspólnych przedsięwzięć dydaktyczno-naukowych. Wyjaśniła, że w ramach ośmiu wydziałów Akademia oferuje szeroki wybór studiów wojskowych i cywilnych, zarówno na kierunkach politechnicznych, jak i społecznych, a studenci mają możliwość wszechstronnego rozwoju – w tym rozwijania pasji w ramach ponad 40. funkcjonujących w WAT organizacji studenckich i kół naukowych. Akademia dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, laboratoriami i pracowniami specjalistycznymi oraz obiektami sportowymi. Dodała, że podpisanie porozumień w siedzibie Akademii i wspólne zwiedzanie wybranych laboratoriów jest symbolicznym początkiem trwałej współpracy.
Ofertę naukowo-dydaktyczną Wojskowej Akademii Technicznej przedstawił mgr inż. Wiesław Szczygielski, koordynator współpracy WAT ze szkołami.
Na mocy zawartego porozumienia nauczyciele akademiccy Wojskowej Akademii Technicznej poprowadzą w szkołach zajęcia pokazowe, z kolei uczniowie będą uczestniczyli w wykładach i warsztatach organizowanych na terenie Akademii. Zostaną również zaproszeni na organizowany specjalnie dla nich Dzień z WAT, podczas którego odbędą się m.in. pokazy fizyczne, chemiczne i elektroniczne oraz zwiedzane będą laboratoria wydziałowe oraz sprzęt wojskowy.
Najbliższy Dzień Otwarty (dla wszystkich chętnych) odbędzie się 7 czerwca 2025 roku.
Ponadto, w ramach współpracy szkoły mogą liczyć na konsultacje i wsparcie w doborze treści programowych zajęć, dostarczania prasy wydawanej przez WAT oraz publikacji o charakterze naukowym, które mogą być pomocne w procesie dydaktycznym. Łącznie już 177 szkół jest objętych patronatem naukowym WAT.
Podczas wizyty w Wojskowej Akademii Technicznej goście zwiedzili bazę laboratoryjną WAT: Instytut Robotów i Konstrukcji Maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej oraz Laboratorium Zobrazowania Wieloformatowego oraz Symulacji Rozszerzonej na Wydziale Cybernetyki.
Karolina Duszczyk
fot. Katarzyna Puciłowska