Przejdź do treści

Dlaczego warto czytać?

  Czytanie to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu.

  Niezaprzeczalny pozostaje więc fakt, że czytanie sprzyja rozwojowi pamięci. W przeciwieństwie do bezmyślnego siedzenia przed telewizorem lub ekranem monitora czytanie wprawia w ruch nasz mózg i zmusza do wysiłku. Dzięki temu poprawia się zdolność myślenia analitycznego, tworzą i utrwalają się połączenia komórek mózgowych. Podczas czytania staramy się skupić, zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy, odkrywamy nowe pojęcia i miejsca. Czytając powieść wyobrażamy sobie miejsce, w którym rozgrywa się akcja, bohaterów, ich mimikę, zachowanie. Tworzymy w swojej głowie film. Oczy widzą litery, wyrazy, a mózg przemienia je w głowie na obraz. To pobudza mózg do działania. Dzięki takiej aktywności nasz mózg starzeje się znacznie wolniej. 

  Warto czytać, bo:

  Czytanie uczy myślenia.

  Komunikacja międzyludzka oparta jest na słowie. Ludzie są istotami myślącymi, ponieważ operują słowem, a nie dlatego, że widzą i słyszą. Uczucia i myśli docierające do naszej świadomości za pomocą słów nie mają odpowiednika w prostych symbolach wizualnych. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętności samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.

  Czytanie wzbogaca słownictwo.

  Czy pamiętacie Państwo, jak próbowaliście wywnioskować znaczenie nowych bądź trudnych słów z kontekstu? W ten sposób szybciej zapamiętujemy dane słowo. Takie same korzyści daje nam czytanie książek. Podczas czytania książek, zwłaszcza tych dotyczących konkretnej dziedziny wiedzy, napotykamy nowe słowa. Nie sięgamy wtedy po słownik, ale próbujemy wywnioskować znaczenie słowa właśnie z kontekstu. Gdy słowo pojawia się w książce kilka razy, szybciej je zapamiętamy. W ten sposób uczymy się słów, których raczej nie używamy podczas rozmowy ze znajomymi. Czytanie jednocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, ponieważ jest nierozłącznie związane z mówieniem i pisaniem. Tych, którzy nie czytają nic albo niewiele, bardzo łatwo poznać. Zdradzają się częstym używaniem zwrotów typu: „No wiesz, o co mi chodzi”, „No… tego. ..”. Zacinają się, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Ocenę ludzi i przedmiotów ograniczają do przymiotnika „fajny” lub „super”.

  Czytanie wpływa pozytywnie na umiejętność pisania.

  Czytając uczymy się poprawnej ortografii, interpunkcji, kształtujemy także nasz styl. Analizując cudze teksty, uczymy się budować własne. 

  Czytanie służy poznawaniu dziedzictwa kulturowego i budowaniu własnej tożsamości.

  Poprzez książki poznajemy przeszłość i tradycje swojego kraju, regionu, miasta. Książki przybliżają mentalność i problemy naszych przodków. Dzięki temu lepiej rozumiemy, kim jesteśmy. Dzięki książkom rodzi się więź między odległymi pokoleniami. 

  Czytanie poprawia koncentrację i pamięć.

  Jak to się dzieje, że nie możemy zapamiętać numeru telefonu, czyjegoś imienia czy nazwiska, a pamiętamy imiona bohaterów czy nazwy fantastycznych miejsc, o których przeczytaliśmy w książce? Dzieję się tak, ponieważ książka daje kompletną informację, zamkniętą i oprawioną pewną historią. Dzięki temu łatwiej się skupiamy. Czytanie książki wymusza na nas skupienie i koncentrację. W przeciwieństwie do gazet i magazynów, w których pojawiają się krótkie treści i kilka informacji, książka podaje nam dość dużą całość, dotyka wielu aspektów, prezentuje różne wątki. 

  Czytanie wyrabia cierpliwość.

  W telewizji bardzo dużo informacji jest przekazywanych w niezwykle krótkim czasie, co nie pozwala na zapamiętanie czy przemyślenie ich wszystkich. W ten sposób telewidz uczy się skupiania uwagi na krótką chwilę, a jego myśl staje się bardziej impulsywna niż refleksyjna. W trakcie czytania przetwarzanie informacji przebiega wolniej. Odwracając kartki, wchodzimy stopniowo w mechanizm narracji. Krok po kroku staramy się zrozumieć książkę. Tempo zależy od nas. Do pewnych rzeczy można w każdej chwili wrócić, najistotniejsze można sobie zaznaczyć. Można powiedzieć, że czytanie jednocześnie wymaga oraz uczy cierpliwości.

   Czytanie rozwija wyobraźnię

  Telewizja nie pozwala na samodzielne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać czy dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy podane: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Czytając, sami obsadzamy role, obmyślamy tło i kierujemy akcją. Każdy szczegół wygląda tak, jak zechcemy. Wizualizujemy w głowie miejsca, osoby, sytuacje. To jest naprawdę niezwykła umiejętność.

  Czytanie rozwija empatię i postawy prospołeczne.

  Czytanie uczy empatii i wrażliwości. Empatyczne zachowania w stosunku do bohaterów literackich przekładają się z czasem na rozwój rzeczywistych postaw prospołecznych.

  Czytanie zmniejsza poziom stresu oraz pomaga budować relacje.

  Zalety czytania odkryli także psychoterapeuci i psycholodzy. Odpowiednio dobrana lektura zdaniem lekarzy zapewnia pacjentowi psychiczne wsparcie, redukuje napięcie nerwowe i stany lękowe. Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno- społecznym. Odpowiednio dobrana lektura kształtuje bowiem osobowość młodego czytelnika. Książka jest dla nastolatka źródłem wzorców osobowych oraz postaw życiowych.

  Czytanie poszerza wiedzę i buduje poczucie własnej wartości.

  Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Im więcej wiemy, tym pewniej się czujemy w różnych sytuacjach. Im pewniej się czujemy, tym bardziej rośnie poczucie własnej wartości. Czy to nie wspaniałe? To jest reakcja łańcuchowa, która daje same korzyści.

  Czytanie czyni Cię świetnym rozmówcą.

  Na pewno byliście Państwo się kiedyś w sytuacji, kiedy nie mieliście nic ciekawego do powiedzenia lub nie wiedzieliście, jak się zachować. Posyłamy wtedy uśmiechy, aby nie wydało się, że nie mamy pojęcia, o czym ktoś rozmawia. Wcale nie musi tak być. Wystarczy, że zaczniemy więcej czytać. Potraktujmy książki jako źródło wiedzy, możliwość poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin – biografie, książki psychologiczne, podróżnicze, nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji, które mogą nam pomóc zabłysnąć w towarzystwie.

  Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę.

  Jeśli siedzimy w domu i nie mamy żadnej propozycji spędzenia czasu– sięgnijmy po książkę. Czytanie daje  ogromną satysfakcję! Musimy znaleźć tylko to, co naprawdę polubimy, co nas zainteresuje. Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów odpoczywania. Książki mogą nam zaoferować świetną zabawę, ale także różnego rodzaju emocje – od strachu po wzruszenie. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnej młodzieży ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze. 

  Czytajmy więc, czytajmy razem, osobno, czytajmy komuś i dla siebie, bo jak powiedział Kornel Makuszyński:

  „Człowiek więdnie bez dobrej książki, jak więdnie kwiat bez słońca”.