Przejdź do treści

Euro-start Zawodowy w gorącej Hiszpanii

    Już piąty raz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie odbywają praktyki zawodowe za granicą. Jest to możliwe dzięki temu, że kolejny wniosek projektowy napisany przez nauczycielki „Ekonoma” został pozytywnie oceniony przez komisję Agencji Narodowej programu Erasmus + i szkoła otrzymała środki unijne na realizację projektu „Euro-start Zawodowy” jako jedna z nielicznych placówek w Wielkopolsce.

    Tegoroczne praktyki zawodowe, w których uczestniczy 20 uczniów klas trzecich w zawodach: technik ekonomista, technik informatyk, technik handlowiec i technik organizacji reklamy, odbywają się w Granadzie w Hiszpanii. Głównym językiem komunikacji w firmie jest język angielski.

    W pierwszym tygodniu oprócz codziennych zajęć praktycznych uczniowie odbyli krótki podstawowy kurs języka hiszpańskiego. Pozyskane umiejętności językowe ułatwiają znacznie realizację bieżących zadań. W firmie uczniowie pracują najczęściej zespołowo, wykonując czynności typowe dla danego zawodu. Rozwijają także tak ważne obecnie na rynku pracy kompetencje miękkie, m.in. współdziałanie w małym zespole, twórcze myślenie, asertywność itp.

    Jednak nie samą pracą żyją uczniowie. Intensywne zwiedzanie Granady – przepięknego historycznego miasta zapewniła firma przyjmująca – M.E.P. Praktykanci mogli również zwiedzić miejscowości nadmorskie: Malagę i urokliwą Salobrenę, gdzie czas wolny spędzili na plaży. Wielkie wrażenie wywarło na wszystkich Morze Śródziemne, a szczególnie widoki z Góry Gibraltarskiej, w tym wyłaniający się brzeg Afryki i zarys Gór Atlas. Jedną z atrakcji zdobywania szczytu była możliwość zabawy z małpkami Magotami żyjącymi w naturalnych warunkach.

    Już w pierwszych dniach praktykanci zostali bardzo wysoko ocenieni przez hiszpańskich opiekunów praktyk, którzy chwalą naszych uczniów za dużą wiedzę teoretyczną, umiejętności językowe (język angielski) i wielkie zaangażowanie. Tak więc spotkania merytoryczne nauczycieli sprawujących opiekę nad grupą z pracownikami M.E.Pu, w czasie których analizowana jest bieżąca realizacja programu praktyk i postępy stażystów, przebiegają w rzeczowej i przyjemnej atmosferze. Praktykanci świetnie radzą sobie również z organizacją życia codziennego i wyzwaniem, związanym ze wspólnym zakwaterowaniem.