Przejdź do treści

Z Comeniusem do Estonii

    W ubiegłym roku szkolnym młodzież Ekonoma przystąpiła do realizacji projektu Comenius „The Ultimate Guide for Young European Guides” w ramach programu Uczenie się przez całe życie, którego głównym celem jest stworzenie cyfrowego przewodnika po regionach, z których pochodzą uczestniczące w projekcie szkoły. Projekt stwarza ogromne możliwości rozwoju umiejętności językowych i personalnych oraz pogłębia znajomość różnorodności kultur w obrębie Europy.

                W dniach 4-8.02.2015r. 11-osobowa delegacja uczniów i nauczycieli z ZSE im. Jana Pawła II w Złotowie uczestniczyła w wizycie w szkole partnerskiej w Kehrze niedaleko Tallina- stolicy Estonii. Wszyscy przedstawiciele państw współpracujących w ramach Comeniusa zostali gorąco przyjęci przez gospodarzy szkoły i przedstawiciela miasta Kehry. Nasi wychowankowie zostali otoczeni opieką zarówno uczniów, jak i rodziców, u których podczas tej wizyty gościli. Gospodarze stanęli na wysokości zadania i zadbali o różnorakie atrakcje na każdy dzień naszego pobytu. Poznaliśmy więc szkołę, jej zaplecze i bazę, jak również mnogość talentów pieczołowicie rozwijanych dzięki specyficznym zajęciom, które odbywają się w tejże szkole. Uczestniczyliśmy w grach miejskich służących pogłębieniu topografii miast Kehry i Tallina, zwiedzaliśmy parlament zyskując przy tym istotne informacje o funkcjonowaniu formuły państwa. Zadbano również o typowo turystyczne atrakcje w postaci zwiedzania średniowiecznego zamczyska, kosztowaniu „średniowiecznego jadła”, czy wizyty w typowo morskim muzeum The Seaplane Harbour. Dla niektórych Europejczyków obfity w Estonii śnieg okazał się prawdziwym ewenementem, co skłoniło wszystkich do wspólnej zabawy w śnieżki.

                Każdy kraj ma do zaoferowania coś osobliwego, „rasowego”, tylko jemu przynależnego. Taką atrakcją okazała się wyprawa przez zamarznięte bagna i moczary ze specjalnym ekwipunkiem – w „rakach” na nogach. Wszyscy  mieli świadomość, że pod nogami znajduje się ok. 5 metrów zamarzniętej wody- w całej Estonii ten obszar stanowi ok. 400 h. Po tak mroźnej wyprawie wszyscy mogli się posilić typowo regionalną potrawą w typowo estońskim agroturystycznym zajeździe, w otoczeniu makram i ikon. Największy sentyment wzbudził moment pożegnania zorganizowanego w szkole z udziałem wszystkich gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Każda z europejskich grup młodzieży zaprezentowała w osobliwy sposób symbole narodowe i odśpiewała hymn państwowy razem z opiekunami. Część artystyczna przygotowana przez Estończyków porwała wszystkich zgromadzonych- pieśniom, tańcom i zabawom nie było końca. A wszystko to odbywało się w szczególnej atmosferze, towarzyszyła nam przecież świadomość, że to już koniec, że jutro się pożegnamy- nim nadejdzie świt…