Przejdź do treści

Praktyki w Ekonomie znowu za granicą

    „Buenos dias!” zamiast „Dzień dobry” mówią obecnie uczniowie Ekonoma przebywający w Granadzie na praktykach zawodowych w ramach projektu „Europejska Praktyka Zawodowa” współfinansowanego z programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe.

    Na początku maja 22-osobowa grupa młodzieży z ZSE im. Jana Pawła II w Złotowie wraz z opiekunami wyjechała na praktyki zawodowe do Hiszpanii. Pierwsze spotkanie z tym krajem w Maladze było zachwycające – egzotyczny krajobraz, tak inny od naszego, zwiedzanie miejsc związanych z wybitnym malarzem Pablo Picasso, no a przede wszystkim żar lejący się z nieba 31˚C. Granada – docelowe miejsce naszej podróży, zaskoczyła nas niską temperaturą i obfitym deszczem. Pomimo to młodzież chętnie uczestniczy w praktykach. Już w pierwszych dniach informatycy przygotowali filmiki promujące firmę, a handlowcy ankiety dotyczące badania rynku oraz poznawali prawa konsumenckie obowiązujące w Hiszpanii. Informatycy instalowali także urządzenia sieciowe i programy, a obecnie opracowują projekty związane z logo i wizerunkiem firmy. Handlowcy natomiast analizowali wyniki badań ankietowych i przygotowali prezentacje dotyczące stosowanych strategii cen. Uczniowie odbywają praktyki w jednej firmie (M.E.P. Europrojects Granada) pracując podzieleni na małe grupy pod okiem wyznaczonych przez firmę opiekunów. Na spotkaniach ewaluacyjnych z koordynatorką projektu w siedzibie firmy dowiedziałyśmy się, że praktykanci ambitnie i z dużym zaangażowaniem podchodzą do wyznaczonych im zadań. Uczniowie poza rozwijaniem umiejętności interpersonalnych, społecznych i organizacyjnych, podnoszą znajomość komunikacyjną języka angielskiego i poznają podstawowe zwroty w języku hiszpańskim. Ale pobyt tu to nie tylko praca, to także przygoda pozwalająca na zapoznanie się z kulturą i dziedzictwem Andaluzji. W wolnych chwilach młodzież degustuje przysmaki lokalnej kuchni oraz odwiedza ciekawe miejsca. Niektóre z nich znajdują się nawet  na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO, np. kompleks pałacowy i twierdza Alhambra. Joanna Maniak, Elżbieta Jejer-Kokowska