Udają się w niezwykłą podróż…

  • przez

Już nauka się skończyła, książki idą precz!
Powstają śmiało w górę spracowane czoła, czas zapomnieć o kłopotach – gdy szczęście woła!
Jednak nie ma nic w nadmiarze i nic „za mało”, nic, co byłoby obojętne i zbyteczne ….
Oto nadszedł czas pożegnania kolejnych absolwentów ZSE.
Klasy: licealna IVDp oraz technikum- IVAg, IVBg, IVCg – żegnały dziś (28.04.2023) swoich wychowawców, nauczycieli, i swoich kolegów, by wybrać się w niezwykłą podróż.
To będzie podróż długa, wędrowanie pozornie bez celu, błądzenie po omacku, żeby nie tylko oczami, ale i dotykiem poznać szarość ziemi, i aby całą skórą zmierzyć się ze światem.
Podczas uroczystości zorganizowanej na tę okoliczność w naszej szkole, w obecności zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców i młodszych kolegów wyróżniono nagrodami najlepszych „przyszłych wędrowców” wpisem do Złotej księgi”. Do tego grona należą tacy uczniowie: Julia Dzioba, Natalia Keplin, Anna Bielecka, Dominika Ryduchowska, Weronika Adamowska, Wojciech Chrzan, Dominik Kowalec, Dawid Gajewski-Glugla, Dawid Płaczek.
Jak co roku – wręczono ”Liść Dębu Papieskiego” absolwentom wyróżniającym się nie tylko pracowitością, ale i niezwykłą osobowością, szacunkiem dla tradycji i szczególnych wartości. Wręczono też inne nagrody. Naprawdę było ich wiele, mamy przecież doskonałych informatyków, programistów, ekonomistów oraz humanistów.
Uroczystość „Pożegnania Absolwentów” miała swoją oprawę. Były więc piosenki – łzawe, ckliwe, romantyczne, melancholijne i te z przekazem. Było też widowisko sceniczne, w które mocno zaangażowali się maturzyści z IVAg i uczniowie z IB.
Brawurowo zaśpiewali – Weronika Adamowska – niestrudzona i niezmordowana abiturientka, no i „nowe odkrycie” – Janusz Chodała z klasy IIA, który nie tylko pięknie zaśpiewał piosenkę Franka Sinatry, ale i pięknie zagrał na trąbce – niczym Zbigniew Wodecki.
To były piękne chwile, którym towarzyszyło wielkie wzruszenie , i wiele łez. Przeżywamy przecież wszystkie sukcesy i porażki naszych uczniów. Przywiązujemy się do nich, myślę, że i oni do nas też. .. Tych zdolnych, młodych ludzi co roku żegnamy…. Stąd ta refleksja, że „jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa, powtórka świata, elementarna podróż, rozmowa z żywiołem, pytanie bez odpowiedzi… wielkie pojednanie”.
Nie jesteś przecież sam – gdy Janusz Chodała śpiewa Wam – „szczęście jest we mnie”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom widowiska, artystom „Żywego Słowa” działającego w naszej szkole przy współpracy z POPP, dźwiękowcom i pracownikom szkoły za przygotowanie tej uroczystości.
Krystyna Januszkiewicz