Przejdź do treści

Adios Granado!

    Miesięczny pobyt uczniów Ekonoma na praktykach w słonecznej i urzekającej Granadzie dobiegł końca. W piątek 26 maja 2017r. w siedzibie firmy M.E.P. Europrojects Granada nastąpiło podsumowanie praktyk, na którym uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające mobilność i realizację stażu. Podczas spotkania praktykanci ocenili zdobyte umiejętności oraz  podzielili się wrażeniami z pobytu w Granadzie. Z relacji uczniów wynika, że czas spędzony za granicą był bardzo owocny i przyczynił się do wzrostu ich kompetencji osobowych i zawodowych. Wyjazd uczniów zrealizowano w ramach programu Erasmus+ Akcja 1. Kształcenie i szkolenia zawodowe.

    W grupie 20 praktykantów byli ekonomiści, informatycy, handlowcy, jak i uczniowie w zawodzie technik organizacji reklamy. Podczas stażu ekonomiści zajmowali się m.in. tworzeniem baz danych klientów, przygotowywali dokumenty związane z zatrudnieniem pracowników, przeprowadzili analizę SWOT konkurencyjnych firm, porównywali strategie marketingowe  itp. Informatycy natomiast montowali elementy komputera, instalowali sterowniki, konfigurowali router i systemy zabezpieczające, tworzyli filmy promocyjne wykorzystując programy graficzne, odwiedzali lokalne sklepy ze sprzętem informatycznym zapoznając się z ich ofertą. Uczennica realizująca praktykę w zawodzie technik handlowiec przeprowadziła inwentaryzację okresową, zajmowała się kalkulacją cen zakupu i sprzedaży, porównywała ceny produktów różnych marek, opracowywała strategie marketingowe, tworzyła ofertę handlową, pracowała w programach Excel, Power Point, Corel, wykonywała typowe czynności związane z rozmieszczeniem asortymentu na półkach. Uczniowie z zawodu technik organizacji reklamy projektowali plakaty promocyjne dotyczące Malagi, Cordoby i Gibraltaru, tworzyli projekty graficzne kubków i opakowań, wykonali prezentację o firmie M.E.P. oraz Granadzie. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim, tworzyli CV i list motywacyjny. Istotną częścią praktyki był także rozwój kompetencji personalnych i komunikacyjnych, które w szerszym zakresie można rozwijać podczas pobytu za granicą. Dzięki praktykom poza granicami kraju uczestnicy projektu mieli możliwość przełamania bariery językowej, poznania zasad mobilności i pobytu w innym kraju, poszerzenia wiedzy na temat gospodarki i dziedzictwa kulturowego Hiszpanii, współpracy w międzynarodowym środowisku pracy. Wspólne zawodowe zadania projektowe umożliwiły kształtowanie umiejętności efektywnej komunikacji, współpracy w zespole oraz rozwiązywania problemów w sposób asertywny. Zamieszkanie we wspólnym gospodarstwie domowym także stanowiło nie lada wyzwanie: gospodarowanie czasem, planowanie wydatków, utrzymanie czystości itp. Za puentę może posłużyć wypowiedź jednego z uczestników projektu Euro-start Zawodowy: „…na zgodę najlepsza jest kanapka z dżemem i serem jedzona o 2 w nocy podczas rozwieszania prania; opracowaliśmy do perfekcji metodę handlu wymiennego: doskonałą walutą było prasowanie koszul czy robienie zakupów” (Janek, przyszły ekonomista). Ostatni dzień pobytu w Granadzie był pełen wzruszeń i na długo pozostanie w pamięci uczestników. Niespodziankę uczniom przygotowali także właściciele Baru Almazan, w którym stażyści na co dzień jadali posiłki- przygotowali typowe hiszpańskie danie- paellę z owocami morza. Mobilność się zakończyła, ale przed uczestnikami otworzyła się zupełnie nowa perspektywa – zdobyte doświadczenia i umiejętności dają lepszy start w życie zawodowe i pozwalają na poszerzenie horyzontu w planowaniu dalszej ścieżki kariery zawodowej.