Przejdź do treści

Zielono Nam

    Rozpoczął się drugi tydzień praktyk zawodowych, jakie grupa uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Złotowie (ekonomiści i informatycy) odbywa w przedsiębiorstwach i firmach w Dublinie w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”. Miesięczny pobyt wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem, przelot samolotem do Dublina i z powrotem oraz miesięczny bilet zapewniający korzystanie z komunikacji miejskiej na terenie całego miasta i okolic został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach FRSE POKL.
    Uczniowie otrzymali również kieszonkowe oraz możliwość kontynuacji rozpoczętego już przed wyjazdem szkolenia kulturowego, które ma na celu przybliżenie historii i dziedzictwa narodowego Irlandii oraz obyczajów i życia codziennego. Uczniowie mieszkają u rodzin irlandzkich. Dzięki temu nabywają sprawności językowej. Praktyki odbywają się zarówno w dużych prężnie rozwijających się i zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstwach, jak i w prywatnych, rodzinnych firmach. Praktykanci dobrze wykonują przydzielone im zadania. Najbardziej są jednak dumni, że ani w pracy, ani poza nią nie mają większych problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim. Często, w miejscu pracy nie są jedynymi obcokrajowcami, ponieważ współpracują z praktykantami z innych krajów europejskich. Równolegle z nauką zawodu uczestnicy projektu poszerzają też wiedzę o Irlandii. 
            W ramach przygotowania kulturowego udało się dotąd zwiedzić zabytki Dublina: centrum miasta, w którym góruje Spire, Zamek Dublńiski, Trinity College, dzielnicę Temple Bar, National Museum i inne. Nie mogło obyć się bez wstąpienia do najstarszego pubu w Dublinie The Brazen Head, gdzie nadal panuje wyjątkowa atmosfera, można posłuchać tradycyjnej muzyki irlandzkiej na żywo oraz posmakować Guinnessa. Odbyliśmy również jedną z zaplanowanych wycieczek w głąb kraju. Podziwialiśmy Wicklow Mountains, Glendalough, a także zachwycaliśmy się ogrodami Powerscourt. Uczestnicy projektu zwiedzają Dublin również na własną rękę czasami gubiąc drogę lub wsiadając do niewłaściwego autobusu.