Przejdź do treści

Zagraniczne praktyki zawodowe Ekonoma

    Właśnie minął drugi tydzień praktyk, które uczestnicy projektu Europejska Perspektywa Zawodowa (realizowanego w ramach projektu systemowego „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, współfinansowanego przez UE w ramach środków EFS POKL) odbywają w irlandzkich firmach. Od lat przedsiębiorstwa te przyjmują na staż młodych praktykantów z całego świata, wśród których po raz drugi znaleźli się uczniowie złotowskiego Ekonoma.  Przyszli ekonomiści i informatycy nabywają doświadczenie zawodowe w małych i średnich przedsiębiorstwach, jak również w sekcjach finansowych, kadrowych i informatycznych najbardziej znanych w Irlandii hoteli. Niektórzy uczniowie otrzymują już samodzielne zadania zgłębiając tajniki zawodu, zaś inni poznają  poszczególne komórki organizacyjne funkcjonujące w danym przedsiębiorstwie. Przedstawiciele firm w rozmowach monitorujących przeprowadzanych przez opiekunów grupy podkreślają, iż złotowscy praktykanci są dobrze przygotowani teoretycznie, do powierzonych im zadań podchodzą z zaangażowaniem i sumiennością, są kreatywni i prezentują wysoki poziom kultury osobistej. Uczniowie na ogół dobrze radzą sobie z branżowym językiem angielskim, choć czasami są zbyt nieśmiali. Język obcy szlifują również w sytuacjach życia codziennego, ponieważ mieszkają u irlandzkich rodzin, gdzie często zakwaterowani są też studenci z innych krajów. Dzięki posiadaniu Travel Card praktykanci mogą indywidualnie zwiedzać miasto korzystając bez ograniczeń z komunikacji miejskiej (piętrowe busy, pociągi Dart i tramwaje Luas). Czas wolny spędzają poznając historię, kulturę i zabytki Dublina. Zobaczyli już Trinity College, Merrion Square z memoriałem Oscara Wilda, odwiedzili National Gallery, National Museum Collins Barracks oraz Natural History Museum i muzeum archeologiczne, mieli okazję posłuchać tradycyjnej muzyki irlandzkiej wykonywanej  na żywo w The Brazen Head oraz przystanąć przy pomniku słynnej dublińskiej Molly Malone. Jak dotąd największe wrażenie zrobiła wycieczka nad ocean, który podziwiali spacerując po przepięknych Klifs of Moher – ich wysokość sięga nawet 214 metrów. Drugi weekend to wyprawa na północ kraju i główny cel – zwiedzanie Belfastu. Niepowtarzalny klimat tego miasta pozwolił łatwiej zrozumieć historię najnowszą i sytuację polityczną Irlandii i Irlandii Północnej, jednak największe zainteresowanie wzbudziło nowoczesne, interaktywne muzeum Tytanic Belfast.