Przejdź do treści

W Portugalii też czasem pada deszcz …

    Nadeszła najbardziej oczekiwana część projektu EUROPEJSKA PRAKTYKA ZAWODOWA – 3-tygodniowe staże zagraniczne. 3 maja 2015 roku siedemnastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie wraz z opiekunkami wylądowała na lotnisku w Porto – w drugim co wielkości mieście Portugalii. Praktykantów przywitał deszcz i silne wiatry od oceanu. Na szczęście pogoda szybko się zmieniła i teraz świeci słońce. Pierwszy tydzień pobytu minął bardzo szybko. Uczniowie zdążyli zapoznać się z miejscami pracy w Barcelos i podjąć pierwsze obowiązki. Miejsca ich staży to głównie firmy ubezpieczeniowe, biura rachunkowe i instytucje publiczne. Praktykanci bardzo dobrze radzą sobie z powierzonymi im zadaniami posługując się głównie językiem angielskim (choć czasami przydają się rozmówki polsko-portugalskie). Pierwszy weekend grupa spędziła zwiedzając zabytki Bragi – zwanej przez miejscowych portugalskim Rzymem, Guimaraes – pierwszej stolicy królestwa Portucale oraz Porto słynącego na całym świecie z produkcji wina. W trakcie zajęć kulturowych uczniowie mają okazje poznać młodzież z Turcji, Rumunii, Francji, Włoch, a nawet Meksyku. Po pracy integrują się z innymi grupami praktykantów z Polski i nie tylko. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu ERASMUS+, Akcja 1: Mobilność Edukacyjna, Kształcenie i szkolenia zawodowe; Staże osób uczących się w zagranicznych przedsiębiorstwach.