Przejdź do treści

Ekonom w Portugalii

    W dniach 19-23 luty bieżącego roku przedstawiciele Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie (uczniowie: Angelika Klejbor, Katarzyna Kunysz, Magdalena Lewandowska, Sandra Lewandowska, Katarzyna Szopieray, Piotr Zawisza oraz nauczyciele: Elżbieta Jejer-Kokowska, Joanna Maniak, Marek Skórcz i Marek Chołodowski), gościli w portugalskim Fundão, w ramach projektu Comenius Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół pt.: ”The Ultimate Guide for Young European Guides” (GYG).

    W spotkaniu w Fundão uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Portugalii (Agrupamento de Escolas do Fundão), Belgii (Onze-Lieve-Vrouw-van-Lordescollege-Edegem), Niemiec (Privatschule Regina Stein)i Estonii (Kehra Gümnaasium). Nasz pobyt rozpoczęliśmy od odwiedzenia szkoły gospodarzy i uczestniczenia w zajęciach z chemii i biologii, mogliśmy również obserwować lekcje sztuki. Dzieci z oddziału szkoły specjalnej przygotowały dla nas krótki pokaz gry na instrumentach i śpiewu. Braliśmy udział w zabawach integracyjnych i tzw. lodołamaczach aby poznać siebie nawzajem. W Ratuszu spotkaliśmy się z władzami miasta. Zwiedziliśmy miejscowe Muzeum Archeologiczne, młyn- muzeum oraz najstarszą część miasta, a także wioski- Alpedrinha i Castelo Novo, które do dzisiaj zachowały średniowieczny charakter. Mieliśmy okazję uczestniczyć w tradycyjnym pieczeniu chleba w sąsiadującej z miastem wiosce Aldeia de Joanes. Świeżo upieczony chleb z lokalnymi produktami – wędliną, serem, owocami i deserami wszystkim bardzo smakował. Spotkanie było wspaniałą okazją do nawiązania przyjaźni. Uczniowie mieszkali w domach portugalskich rówieśników. Ponadto mieliśmy możliwość  wymiany doświadczeń dotyczących sytemu edukacji, pracy i zadań nauczycieli, ale także ogólnych dziedzin życia. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy portugalską historię, kulturę i system kształcenia. Pożegnanie uczestników odbyło się wieczorem 22 lutego w stołówce szkolnej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz miasta i regionu, wszyscy nauczyciele towarzyszący nam podczas wizyty wraz ze swoimi rodzinami, uczniowie i ich rodzice. Po uroczystej kolacji mieliśmy okazję obejrzeć występy dwóch zespołów: muzyki regionalnej oraz zespołu młodzieżowego ze szkoły. Długo i serdecznie żegnaliśmy się z Fundão i uczestnikami projektu.

    Projekt GYG realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną.