Przejdź do treści

„Hazard? Nie, dziękuję!

    W dniu 22 maja uczniowie  klas pierwszych ZSE uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu Delegatura w Pile. Spotkanie odbyło się w ramach prowadzonej  przez Krajową Administrację Skarbową kampanii informacyjno-edukacyjnej „Hazard? Nie, dziękuję! Kampania ta ma za zadanie wskazać ryzyko pojawiające się przy różnego rodzaju grach, zarówno na automatach, jak i zakładach wzajemnych  (np. obstawianie meczy sportowych), loteriach, czy konkursach.

    Statystyki dotyczące hazardu są niepokojące. Ponad 50 tys. Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia.

    Osoby w  wieku od 15 do 24 lat, jak pokazują wyniki badań CBOS, są najbardziej narażone, im młodszy gracz, tym jest większe prawdopodobieństwo uzależnienia.

    Możliwość kontroli nad przebiegiem gry – w grach na automatach, czy też w grach za pieniądze oferowanych w sieci Internet – jest tylko iluzją. W rzeczywistości gracze nie mają wpływu na trafienie wyniku gry skutkującego wygraną. Nad przebiegiem gry czuwa zainstalowany przez firmę program, który ma  przynieść zyski firmie, a nie uczestnikowi gry.

    Szkolenie podniosło świadomość młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z uzależnieniem od hazardu i jego negatywnym wpływie na człowieka.