Zmiany w kierunkach kształcenia

Od września 2019 r. zarówno w technikum 4-letnim po gimnazjum jak i 5-letnim po szkole podstawowej pojawi się nowy kierunek – technik rachunkowości.
Dotychczas był to zawód kształcony tylko w szkołach policealnych i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Obecnie stworzono możliwość zdobycia uprawnień księgowego przez uczniów techników. Jest to odpowiednik kierunku Finanse i rachunkowość - najczęściej wybieranego na uczelniach ekonomicznych i może stanowić jego podbudowę.

Zmiany dotyczą także technika ekonomisty.

Technik ekonomista czy technik rachunkowości?

Czym różni się cykl kształcenia w tych 2 pokrewnych zawodach odzwierciedlają kwalifikacje jakie w nich wyodrębniono. Egzaminy z tych kwalifikacji uczniowie naszego technikum będą zdawali na zakończenie klasy 3 i w połowie klasy maturalnej. Etap praktyczny odbywa się z wykorzystaniem programów pakietu Office, InsERT GT oraz Płatnik.

Technik ekonomista

Technik rachunkowości

Obecnie

Od września 2019 r.

AU.35 Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji

EKA.04 Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej

EKA.05 Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych

AU.36 Prowadzenie rachunkowości

EKA.07 Prowadzenie rachunkowości

Jak widać zawody te miały i mają jedną kwalifikację wspólną, ale została ona zmieniona.
U ekonomisty zlikwidowano kwalifikację – Prowadzenie rachunkowości, w związku z czym przyszły technik ekonomista pozna wyłącznie zasady rachunkowości, a tylko technik rachunkowości zgłębi tajniki tej wiedzy.

Uproszczone formy ewidencji np. prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów poznają uczniowie obydwu kierunków.

Wiodącymi przedmiotami w omawianych zawodach będą:

technik rachunkowości – kadry i płace, finanse, pracownia ekonomiczno-informatyczna, rachunkowość finansowa,

technik ekonomista – kadry i płace, finanse, pracownia ekonomiczno-informatyczna, ekonomika przedsiębiorstw, technika biurowa.

Po bardziej szczegółowe informacje zapraszamy do szkoły. Do zobaczenia!